DMG MORI DMC 1150 V Vertical Machining Center
CNC: Siemens CELOS
SMARTkey operating mode selector
Year: 2017
Continuously programmable spindle speed: 20–24,000 rpm
Spindle motor power: 24 kW
Spindle hours: 2,200 hrs
Continuously programmable feed rate for X, Y, Z axes up to 42,000 mm/min
Rapid traverse X, Y, Z: 42 m/min
X-axis travel: 1,150 mm
Y-axis travel: 700 mm
Z-axis travel: 550 mm
Table size: 1,460 × 750 mm
Maximum table load: 1,500 kg
Overall dimensions: 6,185 × 5,421 × 2,910 mm
Transport dimensions: 3,733 × 2,855 × 2,710 mm
Machine weight: 9,200 kg
Accessories:
- 60-position tool magazine
- Chip conveyor
- Blum tool probe
Gsdpfx Absyf Im Isfebl
- Heidenhain workpiece probe
- 4th-axis rotary table Nikken BZA CNC Z180
- Mist separator
- Chiller unit
- Through-spindle coolant
- Set of 63 HSK tool holders
- Wash gun
- Oil mist extractor
- Complete documentation
该广告为自动翻译,可能存在翻译错误。
CNC: Siemens CELOS
Year: 2017
Spindle motor power: 24 kW
Spindle hours: 2,200 hrs
X-axis travel: 1,150 mm
Y-axis travel: 700 mm
Z-axis travel: 550 mm
Table size: 1,460 × 750 mm
Maximum table load: 1,500 kg